Image is not available
arrow
arrow

Witamy na naszej witrynie

Witam w witrynie internetowej POLSKIEGO STOWARZYSZENIA PROINTEGRACYJNEGO – EUROPA. Tutaj sympatycy idei europejskiej kontaktują się, dyskutują i pozyskują informacje o UE. Ale nie tylko: jak przystało na nowoczesną organizację, ta strona jest w Stowarzyszeniu narzędziem do podejmowania decyzji; za jej pośrednictwem konsultujemy projekty i głosujemy w ich sprawach. 

podpis

Zobacz więcej

Szczególnie polecamy

Artykuł 2
Unia opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości. Wartości te są wspólne Państwom Członkowskim w społeczeństwie opartym na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz na równości kobiet i mężczyzn.

ZNIKAJĄCA FLAGA

Coraz częściej przed różnego rodzaju instytucjami znikają flagi Unii Europejskiej. Pierwszy był gabinet premier Beaty Szydło. Teraz z dużym zaskoczeniem odwiedzający Senat goście skonstatowali zniknięcie unijnych flag sprzed gabinetu Marszałka Senatu.
 
00050GIILWTB6W1H C116 F4
 
Szef senackiego klubu PO Bogdan Klich wysłał do Stanisława Karczewskiego list, w którym pyta, czy brak flagi UE przed gabinetem marszałka Senatu oznacza, że Polska nie jest już członkiem wspólnoty. Jak powiedział, problem polega na tym, że obecne władze mają sceptyczny stosunek do Unii Europejskiej i dają temu wyraz poprzez takie właśnie symboliczne zachowania. Dodał, że Polska jest krajem, który sam nie poradzi sobie z zagrożeniami płynącymi ze Wschodu.
"Dlatego też obecność flag Unii Europejskiej jest potwierdzeniem bezpieczeństwa narodowego Polski i tego potwierdzenia od pana marszałka Karczewskiego się domagamy" - wyjaśnił Bogdan Klich.
Marszałek zaprzeczył w rozmowie z dziennikarzami, jakoby powodem braku unijnej flagi przed jego gabinetem był sceptyczny stosunek PiS-u do Unii Europejskiej. Dodał, że pokazało to "świetne" wystąpienie w Sejmie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.
"Jesteśmy w Unii Europejskiej, chcemy być tam dobrze traktowani, chcemy być silnym partnerem, silnym państwem w Unii Europejskiej" - powiedział Stanisław Karczewski.
Marszałek wyjaśnił, że flaga UE będzie obecna podczas przyjmowania zagranicznych delegacji i zagranicznych dziennikarzy. "Na spotkaniach z polskimi dziennikarzami będziemy mieli flagi biało-czerwone" - podkreślił. Marszałek powiedział dziennikarzom, że w chwili gdy odpowiadał na ich pytania w sprawie flagi, list senatorów PO jeszcze do niego nie dotarł.